Aktywacja i siła mięśni podczas prostego Przysiadu

przysiady na pośladki i uda

Aktywacja i siła mięśni podczas prostego Przysiadu. Każdy chce mieć piękne  pośladki i mocne uda, a le nie każdy wie jakie ćwiczenia zrobić aby były efekty. Znalazłam dla was fajne badanie, które pokazuje. który przysiad daje lepsze wyniki. Na zdjęciu jest pokazany przysiad bułgarski.

Celem tego badania było porównanie aktywności mięśni, przy tym samym oporze względnym, w prostym przysiadu i przysiadu bułgarskim na stabilnej i niestabilnej powierzchni. Siłę i aktywność mięśni oceniano w 6 maksymalnych powtórzeniach oraz w połączeniu z elektromiografią powierzchniową.

Grupa 15 mężczyzn, przeszkolonych do wykonywania treningu odpornościowego, wykonała ćwiczenia na ziemi i na poduszce z pianki, w kolejności losowej. Aktywność mięśni była większa w mięśniu dwugłowym udowym (77%) i w mięśniach skośnych zewnętrznych (62%) w przypadku przysiadu bułgarskiego w porównaniu z prostym (odpowiednio 63% i 58%), ale niższym w przypadku prostownika udowego (16% w porównaniu z 21%). Jedynie w bułgarskim squacie istniały różnice dotyczące stabilnej powierzchni i niestabilnej powierzchni.

Ta ostatnia zmniejszyła aktywację prostowników kręgosłupa o 10%, a mięśnia dwugłowego uda o 10% w porównaniu z ćwiczeniem wykonanym na stabilnej powierzchni. Podobne aktywacje odnotowano w rozległych mięśniach i odbytnicy brzusznej między różnymi ćwiczeniami. Niestabilne powierzchnie spowodowały zmniejszenie obciążenia o 7% i 10% w porównaniu ze stabilnymi powierzchniami.

Podsumowując, prosty przysiad pojawił się dość korzystnie dla aktywacji mięśni agonistycznych, podczas gdy przysiad bułgarski był korzystny głównie dla mięśni antagonistycznych i mięśni kręgosłupa. Prosty przysiad i bułgarski squat uzupełniają się. Dobrze jest wiedzieć, że możesz włączyć oba do okresowego programu treningowego w domu pod okiem trenera.

Pomagam kobietom osiągnąć ich cele w odchudzaniu od 19 lat, jednocześnie pomagając im  w wyborze odpowiednich planów posiłków i skutecznych treningów. Kliknąć w link i działaj. 

Zródło.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk