Tłuszczyk to obok węglowodanów i białka jedna z trzech najważniejszych części diety człowieka. Orzechy to twarde nasiona, bogate w tłuszcz i białko, charakteryzujące się jadalnym jądrem zamkniętym w łupinie.
Jakie cechy łączą wszystkie orzechy i dlaczego są one zdrowe?
Głównym powodem jest oczywiście zdrowy tłuszcz, będący jedną z podstaw dobrze zbilansowanej diety.Drugą ważna zaletą orzechów jest spora zawartość białka o bardzo wysokiej wartości biologicznej.Trzecią zaletą zbieżną dla wszystkich nasion jest spora dawka wartościowego błonnika.
1. Orzech włoski.
Owoce orzecha włoskiego zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 i dzięki temu przez wielu są używane za najcenniejsze spośród wszystkich orzechów.
2.Orzech brazylijski.
Czynnikiem, który pozytywnie wyróżnia orzech brazylijski jest olbrzymią zawartość selenu, który spełnia rolę potężnego przeciwutleniacza, będąc nieodłączną częścią wielu enzymów.
3.Migdał.
Migdał wyróżnia dużą zawartość potasu dochodząca do jednego procentu( prawie 1000 mg na 100g)
4.Orzech laskowy.
Zawiera w swoim składzie najwięcej kwasu oleinowego. Przebiją pod tym względem nawet oliwkę z oliwek.
5.Nerkowiec.
Orzechy odznaczają się największą zawartością węglowodanów i stąd ich delikatny słodkawy smak.
6.Orzech ziemny.
Fistaszki raczej rzadko spożywa się w formie surowej. Najpopularniejsze są prażone i solone, ale oczywiście nie nadają się jako stały składnik naszej diety. Pewnym półśrodkiem jest masło orzechowe. Mimo, że wytwarzane jest z orzechów prażonych, można je uważać za dobre źródło tłuszczu. Trzeba tylko pamiętać o dwóch rzeczach. Należy wybierać produkt, gdzie orzechy stanowią min.90% oraz warto zwrócić uwagę na też na dodatki.
Ponadto orzechy jako żywność nieprzetwarzana charakteryzują się dużą zawartością witamin i mikroelementów. Cechy wspólne w tej materii to ogromna zawartość potasu i magnezu. Dużo miedzi, wapnia, żelaza i manganu.Orzechy łączy również wysoka zawartość witaminy E oraz kwasu foliowego.