6 znaków ostrzegawczych przy nadchodzącym udarze – jak je poznać

udar mózgu

6 znaków ostrzegawczych przy nadchodzącym udarze – jak je poznać. Udar mózgu jest wiodącą przyczyną poważnej niepełnosprawności w na całym świecie. Każdego roku aż 800 000 ludzi cierpi na udar, z czego 700 000 to nowicjusze, a w 150 000 przypadków ma to miejsce ponownie. Istnieją jednak sposoby, aby temu zapobiec, jeśli zachowasz ostrożność w odniesieniu do kilku rzeczy w życiu codziennym.

Umieściłam kilka znaków ostrzegawczych, których nie możesz przegapić, aby zapobiec zbliżającemu się udarowi

Udar jest podobny do zawału serca, ale w tym przypadku atakuje mózg. W rzeczywistości udar mózgu występuje, gdy niektóre części mózgu są przerwane, co powoduje, że nasze ciało nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Dotknięta część mózgu wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ jest to ważne, aby mózg mógł stale dostarczać tlen, aby mógł normalnie funkcjonować.

Objawy udaru zwykle rozwijają się szybko, ale czasem zauważenie, że coś jest nie tak, może zająć godziny, a nawet dni. Jeśli więc uważasz, że możesz doświadczyć któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby go nie ignorować, nawet jeśli niektóre z nich nie wydają się zbyt poważne.

1. Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych problemów, takich jak udar, powodując uszkodzenie nerwów mózgu lub osłabienie naczynia krwionośnego i prowadząc do wycieku lub pęknięcia. Poza tym wysokie ciśnienie krwi jest przyczyną powstawania skrzepów w krwioobiegu i doprowadzania ich do mózgu, powodując udar w tym procesie.

2. Problemy ze wzrokiem

Udar może powodować podwójne widzenie, utratę wzroku w jednym oku lub niewyraźne widzenie. Kiedy zapytano około 1300 osób podczas badania w Wielkiej Brytanii, wszyscy pamiętali, że niewyraźne widzą / problemy ze wzrokiem jest uważany jako silny wskaźnik.

3. Drętwienie po jednej stronie ciała – twarz, dłonie lub nogi

Często zdarza się drętwienie lub osłabienie twarzy, ramienia lub nogi po obu stronach ciała. W niektórych przypadkach może również wystąpić paraliż po przeciwnej stronie miejsca wystąpienia udaru mózgu.

4. Zawroty głowy lub zmęczenie bez powodu

W badaniu wykazano, że zawroty głowy i zmęczenie są również częstym czynnikiem wśród pacjentów po udarze. Stan zamieszania może być wynikiem dotkniętej strony mózgu.

5. Nagła migrena lub silny ból głowy

Podczas udaru przepływ krwi do mózgu jest albo blokowany, albo odcinany z powodu przerwy w krwiobiegu. Może to spowodować rozdarcie lub uszkodzenie naczynia, powodując nagłą migrenę lub ból głowy.

6. Sztywność w bólu szyi lub ramion

Pęknięte naczynie krwionośne w mózgu może powodować sztywność szyi lub ramienia. Jeśli nie możesz dotknąć podbródka do klatki piersiowej (biorąc pod uwagę, że nie jesteś otyły lub masz inne dolegliwości), natychmiast udaj się do lekarza.

Kto tu jest zagrożony?

Według raportu NCBI są to ludzie, którzy częściej mają udar:

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi – ciśnienie krwi uważa się za wysokie, jeśli wynosi ono 140/90 mmHg lub więcej.
Wiek i płeć – Starsi mężczyźni częściej mają udar niż młodsza osoba lub kobieta.
Palenie – palenie może wpływać na ilość tlenu docierającego do mózgu, a także może powodować wiele uszkodzeń naczyń krwionośnych, co skutkuje wysokim BP.
Cukrzyca – Cukrzyca jest spowodowana niedoborem hormonu zwanego insuliną, który reguluje poziom cukru w organizmie. Gdy brakuje insuliny, cukier nie będzie w stanie dotrzeć do części ciała, w których energia jest potrzebna – na przykład do mózgu.
Choroba serca – Choroba serca może powodować skrzepy krwi, czasami powodując przerwanie przepływu krwi, co może prowadzić do udaru mózgu.

Inne czynniki ryzyka:

Nadużywanie alkoholu i narkotyków
Otyłość
Śmieciowe jedzenie / niezdrowa dieta
Depresja / lęk
Brak aktywności fizycznej
Każdy inny problem neurologiczny

Co robić w nagłym wypadku?

Jeśli jesteś sam/sama:

Zadzwoń na lokalny numer alarmowy.
Nie jedź sam/sama do szpitala.
Nic nie jedz ani nie pij.
Nie martw się – Twoje szanse na przeżycie wynoszą nawet 60% -70%, jeśli masz mniej niż 60 lat.

Jeśli jesteś kimś, kto pomaga pacjentowi, trzymaj go z boku z podniesioną głową.
Czasami mogą wymiotować, więc bądź przygotowany/a na podparcie głowy.
Mów spokojnie i upewnij się, że nie są niespokojni.
Uważnie obserwuj pacjenta i powiadom operatora pogotowia o statusie.

Czy wiesz więcej o objawach udaru? Podziel się tym, co wiesz w komentarzach i upewnij się, że udostępniasz artykuł osobom, na których Ci zależy!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk