12 produktów – szkodzą jeśli zjesz je w niewłaściwym czasie

produkty na twój żołądek

12 produktów – szkodzą jeśli zjesz je w niewłaściwym czasie. Według badań przeciętna osoba zużywa około 20% więcej kalorii niż ich przodkowie w ostatnim stuleciu. I chociaż ludzie stają się bardziej świadomi swojej diety i treningów, nie zawsze łatwo jest przestrzegać wszystkich zasad zdrowego odżywiania.

Kontakt do współpracy.

Na przykład, jedzenie jabłek w niewłaściwym czasie może faktycznie powodować problemy z jelitami zamiast poprawiać trawienie. Na szczęście nie jest to nauka o rakietach, a podstawowe zasady są dość łatwe do przestrzegania.

Jestem gotowa obalić niektóre mity dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych i podzielić się poradami, jak wybrać odpowiedni czas na zjedzenie ulubionych potraw, aby uzyskać maksymalne korzyści.

1. Banany

Chociaż banany mogą wydawać się dobrą opcją na rozpoczęcie dnia, jeśli są spożywane na pusty żołądek, mogą faktycznie obniżyć poziom energii. Na początku prawdopodobnie poczujesz wzrost energii dzięki wysokiej zawartości cukru, ale po kilku godzinach znów poczujesz zmęczenie i głód. Jedzenie bananów może również stanowić zagrożenie dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, powodując biegunkę.

12 produktów – szkodzą jeśli zjesz je w niewłaściwym czasie. Jeśli nie jesteś gotowa zrezygnować z bananów na śniadanie, połącz je z innymi produktami spożywczymi, najlepiej z tymi, które zawierają zdrowe tłuszcze, takie jak masło orzechowe lub awokado.

2. Kawa

Dla wielu osób wypicie filiżanki kawy zaraz po przebudzeniu wydaje się najbardziej naturalną rzeczą, ale w rzeczywistości jest całkiem bezużyteczne. Badania wykazały, że picie kawy przed posiłkiem poprawia naszą tolerancję na kofeinę. W ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu twoje ciało wytwarza kortyzol i ważne jest, aby nie zakłócać tego procesu i naszych naturalnych rytmów biologicznych.

Poczekaj więc chwilę i wtedy napij się kawy. Pamiętaj jednak, że lepiej trzymać się zalecanego dziennego spożycia kofeiny i nie pić kawy bliżej wieczoru, aby zapobiec bezsenności.

Kontakt do współpracy.

3. Ryż

O ile uwielbiamy jeść sushi lub indyjskie jedzenie po długim dniu pracy, może nie być to najlepsza opcja. Ryż zawiera wiele złożonych węglowodanów, których trawienie zajmuje dużo czasu. To dobrze, ponieważ pozwala nam zachować energię przez długi czas. Ale sprawia, że ryż jest bogaty w kalorie, co może potencjalnie powodować przyrost masy ciała, jeśli jesz go w nocy.

Pora obiadowa to najlepszy czas na włączenie ryżu do diety. W tych godzinach metabolizm działa szybko i organizm będzie mógł łatwiej trawić ten produkt. Ponadto potrzebujesz zastrzyku energii, aby mieć produktywny dzień, a złożone węglowodany mogą w tym pomóc!

4. Cukier

Lepiej trzymać się z dala od przetworzonego cukru, jeśli próbujesz trzymać się zdrowej diety i treningów, ale czasami nie można nie ulec pokusie. Kluczowym błędem, jaki popełniamy, jest spożywanie słodyczy jako przekąski. W ten sposób poziom cukru we krwi rośnie, powodując wzrosty cukru i awarie, powodując zmęczenie i nerwowość.

12 produktów – szkodzą jeśli zjesz je w niewłaściwym czasie. Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie, zafunduj sobie deser tuż po głównym posiłku. W ten sposób poziom cukru we krwi nie wzrośnie tak gwałtownie.

5. Mleko

Niektórzy ludzie przywykli do rozpoczynania dnia od szklanki mleka od dzieciństwa, ale ten zwyczaj nie działa dobrze u dorosłych. Mleko jest trudne do strawienia, więc picie go rano i łączenie go z innymi pokarmami może powodować zgagę i bóle brzucha.

Wieczór to najlepszy czas na szklankę ciepłego mleka. Pomaga uspokoić ciało i zapewnia dobry sen.

6. Mięso

Mięso jest doskonałym źródłem białka i witamin z grupy B, żelazo, ale może nadmiernie obciążać układ trawienny. Dlatego lepiej unikać steków tuż przed pójściem spać. Wybór chudego mięsa i jedzenie co najmniej 3 godziny przed snem to tak naprawdę dobra opcja, ponieważ zapewnia uczucie sytości i nie zawiera nadmiernej ilości kalorii, które mogłyby powodować przyrost masy ciała.

Możesz jeść mięso przez cały dzień, aby uzyskać wystarczającą ilość białka. Ale bądź ostrożna z jedzeniem go rano, ponieważ takie ciężkie posiłki mogą być zbyt trudne do strawienia przez twój żołądek.

Kontakt do współpracy.

7. Orzechy

Orzechy są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów i kalorii, ale spożywanie ich jako nocnej przekąski nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niektóre z nich są zdrowe, ale jeśli masz ich za dużo, ich trawienie może zająć dużo czasu, powodując problemy z zasypianiem.

Wybierz orzechy na śniadanie lub jako zdrową przekąskę między posiłkami, aby uzyskać wszystkie korzyści: zdrowe serce, normalizować poziom cholesterolu oraz przyczyniać się do utraty wagi i piękna skóry i włosów.

8. Ser wysoko-tłuszczowy

Toast za serem przed snem może być kuszący, ale lepiej trzymać się z daleka od tego produktu. Ser wysokotłuszczowy może być trudny do strawienia, co może powodować dyskomfort i zakłócać sen, jeśli zjesz go wieczorem przed snem.

Z drugiej strony spożywanie sera na śniadanie dostarcza organizmowi bardzo potrzebnego wapnia, który sprzyja wzrostowi mięśni i zdrowiu kości.

9. Owoce cytrusowe

Wpatrywanie się w dzień ze świeżo wyciśniętą szklanką soku z cytrusów może wydawać się zdrowe, ale tak nie jest. Owoce cytrusowe są bardzo kwaśne, a spożywanie ich z głównym posiłkiem lub bezpośrednio po nim zwiększa wytwarzanie kwasu, co może powodować nieprzyjemne problemy trawienne, takie jak zgaga, uczucie ciężkości w żołądku i spowolnienie wchłaniania składników odżywczych. Poczekaj chwilę po posiłku, aby cieszyć się sokiem owocowym.

10. Fasola

Fasola jest bogata w błonnik, więc jedzenie ich w nocy może powodować wzdęcia i obniżać jakość snu u niektórych osób. Lepiej uważać na ten produkt. Fasola to idealne jedzenie na lunch lub wczesny obiad: w ten sposób wszystkie przydatne składniki zostaną strawione, ale mniej prawdopodobne jest, że będziesz wzdęta i zbyt pełna. Kontakt do współpracy.

11. Jabłka

Jabłka są bogate w błonnik i zawierają naturalne kwasy, które poprawiają trawienie i funkcję okrężnicy. Ale jeśli jesz wieczorem jabłka, kwas z nich może gromadzić się w żołądku, powodując pewien dyskomfort. Jedzenie jabłek w nocy może również prowadzić do nadmiernego tworzenia się gazu i problemów z wypróżnieniami. Dzieje się tak, ponieważ trawienie zwalnia w nocy i trawienie pokarmu zajmuje znacznie więcej czasu.

Najlepszy czas na jedzenie jabłek to poranek. W ten sposób możesz stymulować wypróżnienia po długim śnie. Będzie to szczególnie korzystne, jeśli zjesz późny obiad lub zjesz zbyt dużo niezdrowego jedzenia.

12. Jogurt

Lepiej unikać jedzenia jogurtu na czczo lub przed posiłkiem. Jogurt zawiera kwas mlekowy, który może zmniejszać kwasowość żołądka. Spowolni trawienie podczas głównego posiłku.

Zjedz jogurt około 1-2 godzin po głównym posiłku, aby uzyskać wszystkie zalety kwasu mlekowego do trawienia. Posiadanie niewielkiej porcji jogurtu przed snem wydaje się dobrą opcją, ponieważ wypełni twoje ciało białkiem, przyczyniając się do rozwoju mięśni.

Które z tych reguł uważasz za najtrudniejsze? Czy masz własne metody, jak trzymać się zdrowych nawyków żywieniowych? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami!

Kontakt do współpracy.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk