Siemię lniane i tarczyca – Gosia Klos

Siemię lniane i tarczyca – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

Siemię lniane to nasiona lnu, które są stosowane jako środek  leczniczy. Te maluśkie ziarenka po zalaniu wodą pęcznieją oraz wydzielają śluz. Na samym początku szukając tego produktu w sklepie już natrafiamy na duży problem. Problem to taki, że na pólkach sklepowych zobaczysz dwa rodzaje siemię lnianianego w ziarnach i zmielonych ziarnach. Które lepsze?

Dla mnie osobiście myśląc logicznie nie wybrałabym paczkę zmielonych ziarn, gdyz w procesie mielenia w fabryce, produkt ten traci duże ilości cennych własnościowi. Ja zawsze kupuję opakowanie z całymi ziarnami i w domu sobie je mielę. Dlaczego je sama mielę? Gdyż nasz organizm nie jest w stanie przyswoić całe ziarna siemię lnianego tylko zmielone.

Oczywiście wybieramy w sklepach złociste siemię lniane, gdyż ma ono dużo bardziej bogate w zdrowe substancje niż tradycyjne brązowe.  Zalecana dawka dziennego spożycia to 2-3 łyżki, ale to też wszystko ustalam indywidualnie na konsultacji on-line Skype przy rozpisaniu odpowiedniej diety.
Białka w diecie wymagają wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Przyspiesza to metabolizm nawet do 25%. To dlatego tarczyca lubi chudy drób, ryby morskie, cielęcinę, jajka. Odpowiednio wysokie spożycie białka powstrzyma także wypadania włosów, które często towarzyszy chorobom tarczycy.

Niedoczynność dzielimy na:

  • pierwotną – wywołaną przez choroby samej tarczycy. Charakteryzuje się ona podwyższonym poziomem TSH, obniżonym poziomem hormonów tarczycy (tyroksyną i trijodotyroniną) i zwiększonym stężeniem cholesterolu całkowitego.
  • wtórną – wywołaną uszkodzeniem przysadki mózgowej czy podwzgórza. Charakteryzuje się ona m. in. obniżonym poziomem TSH i niskim stężeniem cholesterolu całkowitego

Często rozmawiając na konsultacji z  moimi podopiecznymi, skarzą się, że przy chorobie niedoczynności tarczycy zmagają się z zaparciami.  W zmaganiach z problemem zaparć pomoże błonnik, zarówno nierozpuszczalny jak i rozpuszczalny. Ten pierwszy ma ogromne znaczenie dla pracy jelit i prawidłowego wypróżniania się, gdyż nadaje stolcowi objętość i masę. Błonnik rozpuszczalny natomiast zmiękcza stolec poprzez zdolność wiązania wody. Szczególnie bogate w błonnik, prócz wspomnianych produktów pełnoziarnistych, są suszone owoce, takie jak morele, figi, śliwki, gruszki oraz warzywa: fasola, brokuły, kapusta, a także siemię lniane.

Należy jednak pamiętać, że dieta może nas tylko wspomóc w walce z objawami choroby. Sama niedoczynność tarczycy musi być leczona przez suplementację hormonów tego gruczołu.

* Pamiętajcie, by leczenie zawsze konsultować ze specjalistą! Porady na grupie wsparcia są oczywiście bardzo cenne, ale o dawkowaniu leku decyduje lekarz. Jeśli dziewczyny z forum radzą zwiększenie np. dawki hormonu, zapytajcie najpierw o to Waszego endokrynologa, a w razie wątpliwości skonsultujcie się z innym specjalistą!

Jeśli nie wiesz jak zacząć Twoją przygodę z Fitness napisz do mnie, a ja pomogę Ci wystartować i spełnić Twoje marzenia!

 m.klos@btinternet.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Daj łapkę w górę! Napisz komentarz pod artykułem i udostępnij go dalej! To dla nas ważne 🙂

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk