Mamy 22 milionów osób w Polsce z ogromną nadwagą

badania who, brzuch i otyłość

Mamy 22 milionów osób w Polsce z ogromną nadwagą. Otyłość i nadwaga stanowią globalny problem zdrowotny. Wyniki badań epidemiologicznych są alarmujące. W ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosło spożycie cukru. Przeciętny Polak je o prawie 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu.

Kliknij Tutaj i napisz do mnie wiadomość.

1.Oszacowano, że przeciętnie osoby, których zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem żyją o 15 lat krócej niż średnio osoba w ich wieku. Szacuje się również, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernegospożycia napojów słodzonych cukrem.

2.Z związku z prognozowanym wzrostem otyłości należy spodziewać się w 2025 r.( w porównaniudo 2017 r.) zwiększenia liczby pacjentów chorych na choroby z nią związane, w szczególnościwzrostu liczby dorosłych pacjentów z cukrzycą (szacowany wzrost na poziomie 941 tys.pacjentów), nadciśnieniem (349 tys.) oraz zwyrodnieniem stawu kolanowego (146 tys.).

Nadciśnienie

Bray (2004) wskazuje, że u osób otyłych występuje podwyższone ciśnienie krwi oraz, że nadciśnieniei nadwaga wpływają na czynność serca i zwiększone ryzyko niewydolności serca. Wskazuje badania, które szacują, że kontrola nadwagi pozwoliłaby na eliminację 48% nadciśnienia u rasy kaukaskiej. Przywołuje również wyniki badania Swedish Obesity Study, które wskazuje, że nadciśnienie występowało u 44-51% otyłych osób.

Modan et al. (1985) zwraca dodatkowo uwagę na zależność pomiędzy nadciśnieniem oraz nietolerancją glukozy i podaje, że w prowadzonym badaniu 83,4% osóbw wieku 35-70 lat miało insulinooporność wynikającą z otyłości, czy też nietolerancji glukozy. Dodatkowo wskazuje, że otyłość występowała u 69% osób z nadciśnieniem. Na podobne szacunki wskazuje Wolk et al. (2003), który wskazuje, że 65% ryzyka wystąpienia nadciśnienia u kobiet wynikaz otyłości. W przypadku mężczyzn jest to aż 78%.

Stłuszczeniowa choroba wątroby

Bray (2004) wskazuje, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby związane z otyłością, w tym powiększenie wątroby, podwyższony poziom enzymów wątrobowych i nieprawidłowa histologia wątroby, taka jak stłuszczenie, stłuszczeniowe zapalenie wątroby, zwłóknienie, czy marskość wątroby. Inne z cytowanych badań wskazuje, że niealkoholowe zapalenie wątroby występuje u 20% osób otyłych. Milić (2014) wskazuje, że 80% pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby jest otyłych.

Kliknij Tutaj i napisz do mnie wiadomość.

Warto zauważyć, że przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku.

Aby temu zapobiec, pij wodę z cytryną lub rób sobie kompoty np. z wiśni. Ja sobie robię co drugi dzień. Gotuje kompot z wiśni. Oczywiście musisz zacząć trenować. Dbać o siebie aby uniknąć chorób 21 wieku. Dużo z was nie zdaje sobie sprawy z tego, że ćwiczenia naprawdę pomagają w walce z otyłością.

Z walką z nadciśnieniem nie pomogą tabletki tylko odpowiednie żywienie i trening. Zadaj sobie pytanie dlaczego mam podwyższone ciśnienie? Wjedz na wagę i sama zobaczysz. Duża waga podwyższa ciśnienie, a te powoduję np. zawał serca lub miażdżycę. Nie zwalczysz tego tabletkami. Będziesz ciągle na tabletkach obniżające ciśnienie, ale problemu nie rozwiążesz, bo nadal będziesz otyłą osobą.

To jest błędne koło. Wezmę tabletkę, a ona zrobi ze mną cuda…i obniży ciśnienie lub zwalczy otyłość…hehe. Nie tędy droga.

TRENUJ I ODŻYWIAJ SIĘ PROAWIDŁOWO, A ZLIKWIDUJESZ OTYŁOŚĆ I INNE CHOROBY Z NIĄ ZWIĄZANE!

Kliknij Tutaj i napisz do mnie wiadomość.

 

Zródło dla ciebie

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk