Zakrzep Krwi – Zakrzepica Prowadzi do Śmierci

Zakrzep Krwi – Zakrzepica Prowadzi do Śmierci.

64-letni mężczyzna z bioprotetyczną wymianą zastawki aortalnej zjawił się w swoim lokalnym okręgowym szpitalu ogólnym z krótką historią bólu pleców, gorączki i złego samopoczucia. Po przybyciu był głęboko hipotensyjny i rozpoczęto leczenie metaraminolem w przypadku wstrząsu septycznego po złej reakcji na płyny dożylne.

Został przyjęty na miejscowy oddział intensywnej terapii, zaintubowany i wentylowany z powodu niewydolności oddechowej. Hodowle krwi były trwale dodatnie w kierunku Streptococcus gallolyticus, a echokardiografia przezprzełykowa potwierdziła infekcyjne zapalenie wsierdzia ze znaczną niedomykalnością mitralną i aortalną oraz rodzimymi wegetacjami zastawki mitralnej i protetycznej zastawki aortalnej. Rozpoczął leczenie gentamycyną i benzylopenicyliną i został przewieziony do naszego specjalistycznego szpitala w celu rozważenia operacji wymiany zastawki.

Po przyjeździe wymagał wsparcia inotropowego, wentylacji mechanicznej i nerkowej terapii zastępczej. Obrazowanie tomografii komputerowej jego mózgu ujawniło zmiany podejrzane o zator septyczny. W angiografii płucnej CT stwierdzono obrzęk płuc z dużymi obustronnymi wysiękami opłucnej i segmentową zatorowością płucną. Obrazowanie jamy brzusznej wykonano w celu wykrycia raka jelita grubego pod kątem wyników jego badania krwi.1 Nie stwierdzono żadnych poważnych zmian.

KLIKNIJ TUTAJ.

Pomimo osiągnięcia ujemnego bilansu płynów nadal wymagał dodatkowego tlenu i doświadczał epizodycznego desaturacji podczas toczenia. Radiografia klatki piersiowej potwierdziła uporczywe obustronne wysięk opłucnowy. Po wstrzymaniu wlewu heparyny, włożono lewostronny drenaż klatki piersiowej i odsączono dużą objętość surowiczego wysięku.

W ciągu kilku minut od tej interwencji dokonał desaturacji, stał się hipotensyjny i rozwinęło się krwawe wydzieliny oddechowej. Jego minutowa wentylacja spadła, a próbki krwi tętniczej wykazały pCO2 8,5 kPa i pH 7,24. Parametry wentylacji były godne uwagi w przypadku wysokich ciśnień szczytowych i plateau – tych ostatnich zakłócały wcześniej istniejące obrzęki płucne i wysięk.

Radiografia klatki piersiowej potwierdziła właściwe usytuowanie rurki intubacyjnej (ETT) i lewostronnego drenażu klatki piersiowej bez odmy opłucnowej oraz uporczywe cieniowanie siateczkowo-guzowe. Echokardiografia przezklatkowa nie wykazała tamponady serca ani niekompetencji zastawki mitralnej w celu wyjaśnienia obrzęku płuc.

Biorąc pod uwagę jego utrzymujące się niskie nasycenie tlenem i kliniczne podejrzenie niedrożnościoskrzelowej, zdecydowano się na elastyczną bronchoskopię. Zwizualizowano duży blady skrzep krwi, przylegający do klatki piersiowej. Pomimo wielu prób nie można tego usunąć przez odsysanie. Ze względu na porę nocną zasoby potrzebne do sztywnej bronchoskopii były niedostępne. Po sprawdzeniu widoku nagłośni stopnia I pacjent został sparaliżowany, uspokojony i poddany ekstubacji pod próżnią w celu usunięcia ETT i przylegającego skrzepu.

ETT wycięto za pomocą 20-centymetrowego saka wsuniętego przez tchawicę i głównych oskrzeli (ryc. 1) i pacjent niezwłocznie ponownie zintubowano. To spowodowało natychmiastową poprawę jego parametrów wentylacyjnych. Płukanie solą fizjologiczną za pomocą bronchoskopii nie ujawniło żadnego nowego krwawienia, a kontrola obsady wykazała, że ​​była stara i dobrze uformowana krwią w różnym wieku.

Zakrzep na płucach - https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

U pacjentów wentylowanych, skrzepy krwi mogą tworzyć się podstępnie w drogach oddechowych, zanim staną się piorunującą niedrożnością. Może to objawiać się izolowanym wzrostem szczytowych ciśnień w drogach oddechowych, przy normalnym ciśnieniu plateau, co sugeruje niedrożność przepływu powietrza.

Dlaczego wam o tym piszę? Przeszłam to samo i to jest najgorsze co może spotkać zwykłego człowieka. Cięzki oddech i ból w klatce piersiowej paraliżował mnie na tyle, że trafiłam do szpitala.

Byłam po zabiegu usunięcia 12 cm mięśniaka, a lekarz po prostu dał mi małą dawkę heparyny i przez 5 dni zrobił się zator na płucach. Był mały, ale dał mi popalić. Kiedy dostałam okropnych bóli w klatce prieroswej, uratowało mnie oddychanie, które uczyłam się wiele lat przy treningu siłowym czy aerobowym.

Sami widzicie jak ważny jest w naszym życiu sport. Nawet nie wiesz kiedy się przyda zwykłe oddychanie, które jest ważne podczas funkcjonowania w ciągu dnia. Wiele z was nie wiej jak odychac podczas treningu, dlatego ważne jest abyś tego się nauczyła.

Zgłoś się do mnie na treningi online i nie ważnie w jakim wieku jesteś. Ważne abyś zaczeła ćwiczyć i dbac o siebie.

KLIKNIJ TUTAJ.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk