Trenuj zgodnie z typem budowy ciała

Trenuj zgodnie z typem budowy ciała . Ciało człowieka można podzielić na trzy różne rodzaje typy budowy ciała, Ectomorphs, Endomorphs i Mesomorphs. Każdy należy do jednej z tych trzech kategorii. Niektórzy urodzili się bardzo szczupli, niektórzy urodzili się otyli, ale wszyscy urodzili się ze zdolnością do kształtowania swojego ciała. Genetyka określa, jaki rodzaj ciała mamy, ale nie pozwól, aby genetyka miała ostatnie słowo.
Ten sam rodzaj treningu nie będzie działać dla każdego typu ciała. Tak jak różne drzewa wymagają zróżnicowane ilości wody i światła słonecznego, różne rodzaje nadwozia wymagają różnych bodźców w różnych ilościach. Niektórzy ludzie potrzebują niższe powtórzeń i więcej odpoczynku, podczas gdy inni muszą mieć większą ilość powtórzeń i krótsze okresy odpoczynku. To wszystko zależy od Ciebie i Twojego ciała.

Omówione zostaną cztery podstawowe typy budowy ciała oraz zostaną opisane odpowiednio dopasowane ćwiczenia, które najlepiej „działają” na każdą opisaną sylwetkę.

Tak jak pisałam wcześniej, istnieją trzy podstawowe typy budowy ciała czyli:

  • ektomorficzny – smukły, wysoki;
  • monomorficzny – muskularny, atletyczny;
  • endomorficzny – przysadzisty, pulchny.

Każdy z tych typów, charakteryzuje się innymi cechami indywidualnymi. Te z kolei stanowią cenną bazę informacji, dla każdego, kto chciałby zacząć pracować nad swoją formą i sylwetką.

EKTOMORFIK to osoba, którą charakteryzują następujące cechy:

  • drobna budowa ciała;
  • mały obwód kości;
  • długie długie i chude kończyny; wąskie ramiona.

Z kolei ENDOMORFIK to ktoś, kogo wyróżniają następujące cechy:

  • masywna budowa ciała;
  • grube kości;
  • tendencja do odkładania się tłuszczu w okolicach brzucha;
  • szerokie biodra i talia.

A jak wygląda MEZOMORFIJ ? To osoba, którą cechują:

  • muskularny typ budowy ciała;
  • solidny korpus;
  • duża ilość mięśni;
  • niska zawartość tłuszczu.

 

Trenuj zgodnie z typem budowy ciała. Niezależnie od tego, który typ reprezentujesz, nie możesz być odpowiedzialna za swój wygląd, gdyż możesz również odziedziczyć geny. Geny dają tylko bazę, ćwiczenia mogą natomiast od pewnego stopnia zmienić typ budowy. Możesz w jednych miejscach dodać sobie mięśni ( niedowaga ), w innych zmniejszyć wałeczki tłuszczu ( odchudzanie ).

Jeśli reprezentujesz typ endomorficzny, prawdopodobnie masz za wolną przemianę materii i często wydaje ci się, że tyjesz od samego widoku jedzenia. To znaczy, że nawet troszkę za duże porcje i mało ruchu sprawia, że przybywa ci tłuszczyku (nadwaga). Odpowiednie ćwiczenia (najbardziej polecane to tzw. Kardio czyli wszelkie ćwiczenia typu: bieganie, chodzenie, jazda na rowerze, rolki) pozwolą ci utrzymać w ryzach rezerwy na gorsze czasy, musisz też uważać ile jesz. Małe porcje, ale spożywane co 3 godziny oraz duża ilość wody (2-3 litry / dziennie), mogą przyczynić się do szybszej utraty tłuszczu.

Osoby wysokie i szczupłe – typ ektomorficzny – z kolei rzadko mają skłonność do nadwagi. Chudzielcy muszą się za to sporo namęczyć, jeśli chcą nabrać tu i ówdzie nieco ciała.

Trenuj zgodnie z typem budowy ciała. A może zaliczasz się raczej do osób monomorficznych o atletycznym, muskularnym typie budowy ? W takim razie masz szczęście – sport nie jest bowiem dla takich osób przymusem, lecz niemal potrzebą życiową. Ale i oni mają swoją potrzebę pietę achillesową. Ponadprzeciętna zdolność do rozwijania mięśni, idzie w parze z tendencją do ich skracania się. Aby więc zapobiec dysproporcji mięśniowej, konieczne jest rozciąganie mięśni. Zaskakujące, ale przy braku ruchu osoby o atletycznym typie budowy mają skłonność do tycia. Zapobiegawczo powinny też stosować pożywienie ubogo tłuszczowe. Najlepsza dieta dla mezomorfia to: chude mięso, nabiał, soja oraz warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

Gosiak Klos

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk