Tłuszcze, jako składnik pokarmowy

Trzecim, niezbędnym składnikiem w żywieniu człowieka są tłuszcze.

Tłuszcze, zwane też lipidami, są głównie estrami kwasów tłuszczowych i glicerolu. Można je podzielić na tłuszcze proste, w których skład wchodzą wyłącznie węgiel, wodór oraz tlen oraz złożone, które zawierają cząsteczki fosforu, azotu, siarki, galaktozy, glukozy, laktozy, aminokwasów i innych cząsteczek. Tłuszczom towarzyszą związki zwane sterolami. W przypadku tłuszczów pochodzenia zwierzęcego jest to cholesterol, a w przypadku tłuszczu pochodzenia roślinnego są to fitosterole .
Tłuszcze pełnią nie tylko funkcję energetyczną (1 g. tłuszczu dostarcza aż 9 kcal) oraz termoizolacyjną, ale również budulcową: wchodzą w skład błon komórkowych, osłon mielinowych neuronów, biorą udział w syntezie cholesterolu i niektórych hormonów, współuczestniczą w zachodzeniu procesów chemicznych w organizmie, są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K oraz opóźniają uczucie głodu.


Aby zrozumieć rolę tłuszczy, trzeba uświadomić sobie, iż organizm ludzki nie przejawia zapotrzebowania na tłuszcze, lecz na konkretne kwasy tłuszczowe. W odżywianiu człowieka tłuszcze występują w postaci stałej, zbudowanych z kwasów tłuszczowych nasyconych. Charakteryzują się twardą konsystencją w temperaturze pokojowej i występują głównie w produktach zwierzęcych tj. słonina, tłuste mięso, przetworach mlecznych: masło, tłuste sery oraz olejach: palmowym, rzepakowym i kokosowym. Po przetworzeniu grupa ta jest składnikiem wielu wyrobów np. cukierniczych. Ze względu na właściwości podnoszenia całkowitego poziomu cholesterolu, a zwłaszcza frakcji LDL, zaleca się ograniczenie spożywania ich do minimum. W sposób znaczący wpływają na zwiększenie ryzyka powstawania wielu groźnych schorzeń układu krążenia, stanowi więc niepodważalnie najgorszą formą tłuszczy dla zdrowia.
Pożądanymi przez organizm są natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone, które w większości nie są produkowane w organizmie i należy je dostarczyć w pożywieniu. Oleje bogate w ten rodzaj kwasów tłuszczowych charakteryzują się płynną konsystencją. Jako źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wymienia się: siemię lniane, nasiona dyni, soja, orzechy włoskie, słonecznik, migdały oraz oliwki. Zaleca się również spożywanie ryb i skorupiaków, bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy OMEGA-3 i OMEGA-6, głównie ryby o wysokiej zawartości tłuszczu: łosoś, pstrąg, makrela. Kwasy tłuszczowe nienasycone są bardzo wartościowym źródłem energii, obniżają frakcję złego cholesterolu, podnosząc przy tym ilość dobrego (HDL). Zaleca się uzupełnianie do 15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego właśnie przez ten rodzaj tłuszczów.
Tłuszcze trans powstają podczas utwardzania olejów roślinnych. Ten proces technologiczny jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. W ten sposób wytwarza się twarde margaryny i tłuszcze, które są w ciasteczkach, chipsach, chrupkach, fast-foodach, batonikach. Mają bardzo niebezpieczny wpływ na organizm człowieka, gdyż obniżają poziom dobrego cholesterolu i zwiększają poziom LDL .
Tłuszcze stanowią niezbędny element diety każdego człowieka, jednak sportowcy powinni zwracać szczególną uwagę na ilość i jakość spożywanych tłuszczy. Niewłaściwa organizacja spożywania tłuszczów w diecie może zaowocować problemami zdrowotnymi, zmniejszeniem efektywności treningu oraz zwiększeniem poziomu otłuszczenia ciała, a w konsekwencji wiele schorzeń narządów wewnętrznych np. miażdżyca naczyń krwionośnych.
Zaleca się, żeby tłuszcze pokrywały około 15% dziennego zapotrzebowania.

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)


Email :
Imię :

 ZAPRASZAM NA TRENING Z ESZTER I ANIA


metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk