Okluzja – Nowa Forma Treningowa

trening okluzji

Okluzja – Nowa Forma Treningowa. Ta forma treningowa nie jest dla wszystkich, ale jest jedna z najlepszych jakich słyszałam, gdyż nie trzeba dźwigać dużych ciężarów, a można ładnie się ujędrnić.

Jak działa trening z ograniczeniem przepływu krwi?

Krew to system dostarczający organizmowi tlen, substancje odżywcze, glukozę, hormony i inne związki niezbędne do utrzymania się przy życiu, nie mówiąc już o podnoszeniu ciężarów, skakaniu, bieganiu i tym podobnych. Właśnie dlatego mięśnie wymagają stałego dopływu krwi do pracy.

Twoje serce pompuje krew do twoich mięśni przez tętnice, które są dużymi, mięśniowo-ściennymi rurami biegającymi po całym ciele. Ta krew powraca do serca poprzez żyły, które są innym zestawem rur, które krzyżują się z twoim ciałem.

Kiedy angażujesz się w trening oporowy, a zwłaszcza w wyższych zakresach rypsowych, ilość krwi płynącej z serca do mięśni przekracza ilość powracającą z mięśni do serca.

To część tego, dlaczego dostajesz pompę. Ta pompa zmniejsza się, gdy odpoczywacie między seriami, ponieważ przepływ krwi tętniczej spada, a krew jest powoli ewakuowana z nabrzmiałych mięśni. No cóż, celem treningu ograniczania przepływu krwi i jest przedłużeniem pompy. Osiąga się to poprzez związanie opaski wokół kończyny, którą trenujesz, co pozwala na pompowanie krwi, ale ogranicza przepływ.

W jaki sposób ograniczenie przepływu krwi zwiększa wzrost mięśni?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, może i jest na to kilka sposobów. Kiedy ćwiczysz, twoje komórki mięśniowe przepalają energię w znacznie szybszym tempie niż normalnie. Gdy przechodzą przez magazyny paliw, metaboliczne produkty uboczne gromadzą się szybciej, niż organizm może je usunąć, a niektóre z tych cząsteczek działają jako sygnały anaboliczne, mówiąc swojemu organizmowi, aby zwiększył rozmiar i siłę mięśni.

W żargonie technicznym proces ten nazywany jest „stresem metabolicznym” i jest jednym z trzech głównych sposobów, w których można wywołać wzrost mięśni (z postępującym przeciążeniem i obrażeniami mięśni będącymi dwoma pozostałymi).

Ponieważ trening ograniczający przepływ krwi spowalnia tempo, z którego te produkty uboczne są wypłukiwane z mięśni, pozwala im dłużej się zawiesić i mają większy anaboliczny wpływ na komórki mięśniowe. Innymi słowy, wzmacnia siłę metabolicznego stresu.

Trening oporowy powoduje również, że komórki rozszerzają się i wypełniają płynem i substancjami odżywczymi. Jest to znane jako „obrzęk komórkowy”, który również działa jako sygnał wzrostu mięśni. Trening okluzyjny powiększa także siłę budowania mięśni, zwiększając ilość czasu, przez który komórki mięśniowe pozostają spuchnięte. Badania pokazują również, że ograniczenie przepływu krwi może wzmocnić pewne szlaki sygnalizacji genetycznej zaangażowane w wzrost mięśni.

Ograniczenie przepływu krwi może również spowodować, że komórki mięśniowe uwolnią własne hormony anaboliczne w procesie znanym jako autokrynna sygnalizacja i utrzymując krew zgromadzoną w mięśniach przez dłuższy czas, te hormony mają więcej czasu na interakcję z komórkami mięśniowymi.

Zapewne wiesz, że mięśnie rosną tylko w odpowiedzi na kilka ostatnich powtórzeń twoich zestawów treningowych, który rozpala twoje brzuchy mięśniowe.

Podsumowując, oto zalety treningu okluzji

1.Używając lżejszych ciężarów, ścięgna, więzadła i stawy nie są obciążone tak dużym obciążeniem, co pozwala na zwiększenie objętości przy mniejszym ryzyku urazu lub przetrenowania.

2.Może to być pomocne, jeśli jesteś kontuzjowany lub masz do czynienia z dokuczliwymi bólami. Trening okluzji pozwala trenować bardziej efektywnie z lżejszymi ciężarami, które (miejmy nadzieję) nie zaostrzają problemów.

3.Umiejętność wytwarzania przyzwoitego bodźca budującego mięśnie przy użyciu lżejszych odważników jest również przydatna, jeśli musisz ćwiczyć w słabo wyposażonej siłowni.

Tak więc, jak widać, istnieje wiele powodów, aby się bawić z tą dość niezwykłą metodą treningu.

Najważniejsze pytanie w tej chwili to bezpieczeństwo.

Czy to jest niebezpieczne?

Cóż, co zaskakujące, badania pokazują, że nie ma dowodów, że trening ograniczający przepływ krwi jest niebezpieczny. Ma to sens, gdy minie pierwsze wrażenie, ponieważ polega tylko na zmniejszeniu przepływu krwi z mięśnia, nie zatrzymując go przed wejściem do mięśnia, co byłoby niebezpieczne.

Oznacza to, że musisz upewnić się, że  opaski nie są zbyt ciasne, ale jak widać, jest to dość łatwe. Jeśli są wystarczająco ciasne, aby powodować problemy, będą bardzo niewygodne i zaczniesz tracić uczucie w swoich kończynach, czego nie można doprowadzić.

Badania na medycznych opaskach wykazały, że musiałbyś całkowicie odciąć dopływ krwi do kończyny na około dwie godziny, aby spowodować uszkodzenie nerwów i mięśni.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Twój trener Osobisty.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk