Ocet Jabłkowy – Otyłość – Gosia Klos

Trudno jest dokonać zmiany z dnia na dzień i tak też jest ze zmianą przyzwyczajeń żywieniowych. Wymaga ona wiele czasu i cierpliwości. Może minąć nawet kilka tygodni, zanim organizm zareaguje na dokonane przemiany. Dlatego warto pamiętać o zasadzie małych kroków: najlepiej zacząć od zmiany tego, co jest dla nas najłatwiejsze, ale przede wszystkim należy koniecznie zacząć! Dziś piszę artykuł o occie jabłkowym, który ma rewelacyjne działanie, nie tylko odchudzające.

Ocet jabłkowy – Otyłość –  to ocet, która leczy. Ocet jabłkowy jest nie tylko jest  dodatkiem smakowym, ale także naturalnym lekiem. Lekarze, nie tylko homeopaci, rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwas octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe oraz cały szereg fermentów i aminokwasów.

Główną rolę w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu składnik octu jabłkowego pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu.

Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E, uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się , zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych. Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia. Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nierozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne. Używany do płukania włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Profilaktycznie oraz leczniczo dorośli powinni przyjmować ocet jabłkowy 2 razy dziennie około 30 minut przed głównymi posiłkami, na pół szklanki przegotowanej ostudzonej wody dodać 2 łyżki octu jabłkowego. Ocet jabłkowy zarówno w dawce leczniczej jak i profilaktycznej stosuje się go bardzo mało. W trakcie stosowania octu jabłkowego nie wskazane jest zwiększanie jego ilości, wystarczająca ilość to 2 razy dziennie w ilości 2 łyżki stołowe octu na połowę szklanki wody.

Ocet jabłkowy można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością czasem też w sklepach spożywczych, internet – ocet musi być naturalny i mętny (klarowane octy są pozbawione wielu cennych składników). Ocet jabłkowy można też przygotować samodzielnie wg poniższego przepisu.

Domowy ocet jabłkowy bardzo różni się od tego kupnego, jest naturalnie mętny.

Mój prosty przepis na ocet jabłkowy.

Skład:

  • 1 L przegotowanej letniej wody (nie gorąca!)

  • 10g miód (ja używam lipowego)

  • 1 kg jabłek

Wykonanie:

Umyte jabłka – całe ze skórką – pokrój i włóż do słoika.
Zalej litrem przegotowanej, letniej wody uprzednio wymieszanej z miodem.
Słoik przykryj gazą i odstaw w ciepłym miejscu i ciemnym miejscu na 25 dni.
Dwa razy dziennie zamieszaj drewnianą łyżką.
Po 25 dniach przefiltruj powstały ocet i przelej go do butelek i szczelnie zamknij.
Butelki przechowuj w chłodnym miejscu.

Przyznam szczerze, że ocet jabłkowy zrobiłam pierwszy raz i wyszedł mi bardzo dobry.

Na zdrowie 😉

Twój Dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk