Nie potrafię schudnąć – co robić?

Nie potrafię schudnąć - co robić - Gosia Klos

Nie potrafię schudnąć – co robić? Otyły pragnący schudnąć potrzebuje diety, która rusza z impetem i wystarczająco szybko przynosi pierwsze efekty, aby wzmocnić i utrzymać motywacjąc. Potrzebuje również precyzyjnych celów do osiągnięcia wyznaczonych przez kogoś innego niż on sam czyli trener i dietetyk, a kolejne etapy diety należy zaplanować tak, aby mógł podsumować swoje wysiłki i porównać je z oczekiwanymi wynikami.

Większość spektakularnych diet, które pojawiły się w niedawnej przeszłości, posiadała ten skuteczny rozrusznik i przynosiła obiecywane rezultaty, niestety, zamieszczone tam rady, wytyczne i kolejne etapy kończyły się wraz z lekturą książki, pozostawiając odchudzonego otyłego sam na sam z pokusami, na śliskiej drodze, i wszystko zaczynało się od nowa. Wszystkie te diety, nawet najbardziej oryginalne i pomysłowe w fazie początkowej, po osiągnięciu celu okazywały się dziwnie ubogie. Stosujący je ludzie zostawali z odwiecznymi dobrymi radami umiaru, zdrowego rozsądku i równowagi, za którymi nie byli w stanie pójść.

Żadna z nich nie znalazła sposobu na problemy pojawiające się w okresie po utracie kilogramów, kiedy minął już czas stosowania się do wszystkich tych prostych i skutecznych rad oraz nakazów, dzięki którym pierwsza faza diety zakończyła się sukcesem. Wszystko jest ważne początek odchudzania, proces odchudzania i zakończenie odchudzania. Ważnym elementem jest ten ostatni proces, kiedy miną okres diety i treningu, schudliśmy i co dalej?

Dalej to zaczyna być wysyłana do mnie drogą elektroniczną seria pytań mam efekt jo-jo, przytyłam więcej niż przed dietą. Został mi duży brzuch. Co robić? Ja pracuje w systemie miesięczny, kiedy to moja podopieczna osiągnęła swój cel, ale nadal współpracujemy aby nie nastąpił efekt jo-jo. I to się sprawdza! Największym problemem jest liczenie kalorii to to na samym początku, gdzie panie nawet nie wiedzą od czego zacząć, a już muszą liczyć i ważyć. U mnie tak nie ma. Najpierw podstawy, technika ćwiczeń itd

Kalorie

Kalorie to nic innego jak energia wytwarzana przez jedzenie i trawienie pokarmu. To jest w formie ciepła. Kiedy jemy więcej niż wymagania ciała, nadmiar jest przechowywany jako tłuszcz. Dlatego kalorie stały się modne i każdy ma obsesję na punkcie kalorii. To jest całkowicie niepoprawne.

Każde ciało jest zupełnie inne więc wymagania kaloryczne zmieniają się nawet dla poszczególnych osób na podstawie poziomu aktywności, stylu życia, pogody, lokalizacji, wieku, stresu, chorób i zmian metabolicznych. Nie możemy więc powiedzieć, że ktoś musi mieć określoną liczbę kalorii. Stwierdzono, że osoby o znacznie niższych kaloriach są jednakowo lub bardziej zdrowe od osób o zalecanej kaloryczności.

Obecnie największym problemem z powodu niezdrowego jedzenia jest koncentracja na kaloriach. Jedzenie  w ten sposób nie ma żadnego znaczenia. Możesz zacząć wyglądać chudo, ale nadal będziesz mieć choroby na późniejszym etapie.

Jak dokładnie powinno się jeść?

Jeśli mówimy, że kalorie  nie mają znaczenia, to skąd wiemy, ile i co jeść? Jedzenie jest częścią życia. Nie jest to oddzielna działalność od twojej osobowości, ciała i życia. Pomiary laboratoryjne nigdy nie będą działać tak długo, jak długo trwa życie. Istnieją pewne dobrze opracowane wytyczne i zasady dotyczące jedzenia, jak w przypadku jogi czy treningu.

Jeśli zapamiętacie te zasady, zawsze pozostaniecie zdrowi i nie staniecie się otyli. 

1. Nie jedz dopóki nie będziesz pełni. Zawsze jedz tylko tyle, abyś poczuł głód po trzech do czterech godzin.
2. W każdym posiłku tylko 50% jedzenia powinno musi być solidne. Dwadzieścia pięć procent powinno być płynem, takim jak zupa, mleko lub maślanka. Dwadzieścia pięć procent powinno pozostać pustych. Za jakiś czas będziecie automatycznie wiedzieć, ile jeść.
3.Jeśli poziom aktywności fizycznej spadnie, natychmiast zmniejsz spożycie żywności. Początkowo będziesz odczuwał głód zgodnie z wcześniejszymi wymaganiami, ale ciało już go nie potrzebuje.
4. Jeśli zwiększysz swoją aktywność fizyczną, zwiększaj jedzenie, ale stopniowo. Nawet wtedy, gdy będziesz mieć więcej płynów, owoców i sałatek. Kiedy klimat staje się gorący lub odwiedzasz znacznie cieplejsze miejsce, świadomie zmniejsz spożycie pokarmu i zastąp je płynami.
5. Jeśli jesz lub zamawiasz niezdrowe jedzenie, jedz bardzo powoli. Dzięki temu poczujesz się bardzo szybko szytym i nie będziesz mógł jeść więcej niezdrowej żywności.
6. Nie daj się ponieść emocji na bufety, imprezy towarzyskie. Napełnij mały talerz tylko raz i unikaj przekąsek. Unikaj alkoholu.
7. Jedz tylko tyle, aby zaspokoić głód. Nie zmuszaj się do jedzenia. Jeśli w określonym dniu jesz dużo mniej niż normalna ilość, nie używaj siły, aby jeść taką samą ilość następnego dnia.  Jeśli zjesz dużą kolację, to śniadanie zjedz tylko jaja.
8.  Tylko postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i słuchaj swojego ciała, a nie języka czy umysłu.

Najważniejszą rzeczą jest wybranie odpowiedniej osoby dietetyk – trener osobisty, aby być pod stałą opieką i mieć non stop motywacje, bo bez tego te wszystkie zasady, kalorie nie mają sensu.

Zapraszam do współpracy 

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk