Jak zrezygnowac z podjadania słodyczy w diecie – Gosia Klos

Przyczyn ciągłej ochoty na słodycze może być wiele. Wzmożony apetyt na słodycze może pojawiać się pod wpływem emocji, stresu lub wahań cukru w Pani organizmie. Wpływ na wahania cukru ma bezpośrednio Twoja dieta. Jeżeli organizm domaga się uzupełnienia energii to zaczniesz odczuwać ochotę na podjadanie, a to po co sięgasz wtedy najchętniej jest coś słodkiego. 

Większość naszych zachowań, również tych żywieniowych, wynosimy z rodzinnego domu. Bez problemu można żyć bez cukru- nie dosładzać, nie pić słodkich napojów i nie jeść słodyczy. Do 7 roku życia dziecko czerpie przykład głównie z mamy, zaś później z taty, natomiast do 10 roku życia istnieje możliwość zmiany nawyków żywieniowych dziecka. Ale po co walczyć z dzieckiem o jedzenie zdrowych posiłków jeśli można wyrobić w nim ten nawyk od maleńkiego w dwojaki sposób.

Po pierwsze – poprzez zakup zdrowej żywności oraz po drugie – przez przekazywanie i pokazywanie własnych nawyków żywieniowych.
Póki dziecko jest małe nie myślimy o konsekwencjach zdrowotnych złego jedzenia, ale właśnie zaniedbanie właściwej diety w tym okresie doprowadza do progresji chorób zwłaszcza cywilizacyjnych w dorosłym wieku.

Będąc przy temacie słodyczy należy również wspomnieć, że zakwaszają bardzo organizm, przez co nie może on prawidłowo pracować, zmienia się biochemia ustroju, a wraz z nią przewodnictwo nerwowe. To powoduje zaburzenia koncentracji i procesów myślowych. Poprzez swoje zakwaszające właściwości przyczyniają się również do rozwoju grzybicy jamy ustnej, przełyku, żołądka, a nawet ogólnoustrojowej.

Badania pokazują, że dzieci które mają grzybicę, czy pasożyty są bardziej pobudzone, agresywne i zdekoncentrowane. Słodycze to również „puste” kalorie, co oznacza że oprócz nich nie zawierają niczego co odżywia organizm. Jeżeli zatem zastępują „normalne” jedzenie, a tak się często dzieje, doprowadzają do „niedożywienia” organizmu.

Jeśli przyzwyczaiłaś się już do podjadanie to zamień to na jabłka, suszone owoce, orzechy, wafle ryżowe, warzywa. Ja czasami w podróż zabieram pokrojone marchewki, szybkie i łatwe w przygotowaniu. Pory jedzenia są równie ważne jak to co jemy – regularne posiłki w odpowiednich odstępach każdego dnia pozwolą na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, a to jest najważniejsze.

W celu uniknięcia wahań cukru i podjadania słodyczy konieczne jest ustalenie zdrowej diety. Napisz do mnie jeśli borykasz się z podjadaniem, a ja ustalę dla ciebie odpowiednia dietę.  Zapraszam 😉 

Mój email – m.klos@btinternet.com

Twój Dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk