Jak liczyć kalorie – Gosia Klos

Na świecie są tysiące diet. Większość z nich nieskuteczna, a może inaczej – skuteczna, ale po prostu trudno na nich wytrwać. Często badania nad dietami wzajemnie wykluczają się, a autorzy kolejnych cudownych kuracji podważają wzajemnie ich wyniki. Jestem dietetykiem i zawsze powtarzam, ze prawidłowe, zgodne z normami, zbilansowane żywienie w połączeniu z odpowiednia aktywować fizyczną zmniejsza istotnie ryzyko rozwoju przewlekłych chorób ( otyłość, choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory złośliwe, osteoporoza )

Trenerem personalnym jestem już od 16 lat i wiem, ze zapotrzebowanie kaloryczne to kwestia indywidualna. Zależy od płci, wieku, stanu fizjologicznego, masy, wzrostu i budowy ciała oraz aktywności. Całkowity wydatek energetyczny w ciągu doby obejmuje potrzeby energetyczne związane z :

  1. Podstawową przemiana materii PPM
  2. Aktywności Fizycznej
  3. Metabolizm Pożywienia – jedzenie dostarcza energii do organizmu, ale cały proces trawieniem, wchłanianiem, i transportowaniem składników odżywczych zwiększa produkcje ciepła i zużycie tlenu – procesy te wymagają energii. Ja wiem, ze jak to wszystko czyta, to człowiek nic nie wie, ale taki jest nasz organizm i trzeba o tym pisać.

Jak liczyć kalorie? 

Kaloria kalorią, ale kaloria kalorii nierówna. Wprawdzie gdy przyjrzymy się definicji kalorii, to każda jest tyle samo warta, do tego jeśli popatrzymy na kaloryczność 1 g białka – 4 kcal, 1 g węgli – 4 kcal, 1 g tłuszczu – 9 kcal zgodnie powiemy: tłuszcz jest wrogiem, bo jest kaloryczny. Efekt po zjedzeniu węglowodanów jest taki, że podnosi się poziom cukru, a następnie insuliny, co jest dobre jedynie po intensywnym wysiłku, gdyż cukier wpadnie w mięśnie w postaci glikogenu, w przeciwnym wypadku insulina to hormon „tuczący”. Po białku natomiast przyspiesza się przemiana materii o 25 proc., ale również nadmiar zamieni się w energię i odłoży w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ część białek jest glikolitycznych.

Białka również potrafią podnosić poziom insuliny, ale robią to w dłuższej perspektywie czasu. Aby białko mogło się wbudować, potrzebuje odpowiedniej ilości energii z innych źródeł i tu z pomocą przychodzą tłuszcze. Tłuszcz bez węglowodanów nie jest tuczący, to energia, to budulec naszego układu nerwowego i nie posiada zdolności do podnoszenia poziomu insuliny.

kalorycznosc

Podsumowując… uważam, że diety oparte na kaloriach nie mają sensu ( tylko zawody kulturystyczne ) Wsłuchajmy się w naturę, intuicję, sygnały organizmu. Przywróćmy mu naturalny pokarm i dobierajmy dietę indywidualnie, najlepiej po zrobieniu badań typu morfologia, hormony tarczycy TSH, białko całkowite, insulina na czczo, godzinę i dwie po obciążeniu glukozą (75 g). Warto do tego dodać trzypunktową krzywą cukrową.

W poniedziałkowym artykule napisze Tobie Dlaczego liczenie kalorii nie sprawdza się? 

Płaska krzywa cukrowa i/lub podwyższona insulina to znak, że należy ograniczać węgle, bo typowa dieta 1000 kcal się nie sprawdzi. Zawsze Podchodzę  indywidualnie do swoich klientów, a przede wszystkim ciągle uzupełniam swoją wiedzę. Pamiętajcie, że dieta to 70 proc. sukcesu treningu.

Twój dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk