Fitness Tycie po czterdziestce

Fitness Tycie po czterdziestce – Jeżeli zapytam kogokolwiek z moich klientów  dlaczego ludzie tyją – to najczęstszą odpowiedzią jest … „bo takie mamy geny”.
Zapominamy tylko o jednym, nasze geny nastawione przez Matkę Naturę na gromadzenie zapasów ewoluowały przez miliony lat i nie można ich zmienić w ciągu lat 100 ani nawet 1000– w dalszym ciągu tak sterują naszym metabolizmem, by zgromadzić jak najwięcej tkanki tłuszczowej.

Dlatego tyjemy.
Przez długi okres czasu sądziliśmy że tkanka tłuszczowa jest tylko i wyłącznie magazynem, energii. W świetle współczesnych badań okazało się jednak że byliśmy w błędzie. Otóż tkanka tłuszczowa nie tylko reaguje na cały szereg informacji niesionych przez różne substancje produkowane w odległych zakątkach naszego organizmu, ale sama jest producentem takich nośników informacji. W tkance tłuszczowej produkowane są hormony takie jak: leptyna – hamująca apetyt, adiponektyna – która wywiera korzystne działanie w układzie krążenia czy wisfatyna, wpływająca na przemianę glukozy. Hormony te biorą udział w misternej regulacji bilansu energetycznego o czym napiszę w dalszej części. Kluczową rolę w gromadzeniu zapasów przez tkankę tłuszczową odgrywa insulina. Insulina jest hormonem który każdy z nas kojarzy z cukrzycą. I słusznie. Zarówno brak insuliny jak i jej nieprawidłowe działanie prowadzi co cukrzycy. Insulina wpływa także na tkankę tłuszczową. Otóż dzięki działaniu insuliny, możliwe jest wyłapywanie przez komórki tkanki tłuszczowej drobinek tłuszczu z osocza, które krążą w naszych naczyniach od momentu wchłonięcia posiłku bogatego w tłuszcze. Działanie insuliny odbywa się przez receptor. Receptor można porównać do zamka w drzwiach.
Najprostszą metodą rozpoznania otyłości jest ocena tak zwanego wskaźnika masy ciała (BMI – body mass index). Wskaźnik ten można obliczyć dzieląc masę ciała przez kwadrat wysokości wyrażony w metrach (masa ciała [kg] / wysokość [m] x wysokość [m]). W warunkach prawidłowych powinien on mieścić się w przedziale 20-24,9 kg/m2 . Gdy przekracza 30 kg/m2 rozpoznajemy otyłość, zaś w przedziale 25-29,9 kg/m2 – nadwagę. Bardzo istotnym badaniem jest pomiar obwodu talii. W warunkach prawidłowych nie powinien on przekraczać 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn. Gdy obwód talii przekracza powyższe wartości mówimy o otyłości brzusznej.

 

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)


Email :
Imię :

ZAPRASZAM NA TRENING W DOMU

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk