Fitness Klasyka - Charles Atlas - Mataleo.eu


Kup Dietę i Trening

Każdy z nas komponując jakąkolwiek listę ważnych osób w niemal każdej dziedzinie, będzie miał swoje własne ulubione. Również w fitness, kulturystyce, ogólnej sprawności fizycznej czy aerobiku, istnieje wiele osób, które zrobiły tak wiele, że trudno jest w kilku słowach to opisać.

Postarałam się jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych sportowców w historii. Robiąc tą listę z Damianem, staraliśmy się położyć nacisk na ludzi, których postacie są kluczowymi jako pionierów, w zakresie podnoszenia ciężarów, kulturystyki, aerobik, ogólnej sprawności fizycznej czy istniejącego w obecnej fitness. Jestem pewna, że wielu czytelników ma swoich  własnych  ulubionych sportowców.

1. Eugen Sandow The Non Pareil (1867 – 1925) urodził się w Niemczech. Eugen Sandow był często nazywany “ojcem nowoczesnej kulturystykiEugen Sandow The Non Pareil“. Podobnie jak Charles Atlas, jako młodzieniec Sandow był wielkim wielbicielem greckich i rzymskich rzeźb przedstawiających sportowców i gladiatorów. Sandow jest uważany za pioniera w kulturystyce. Mierzył rzeźby by określić dokładne proporcje a następnie rozwijał swoje części ciała, aby je dopasować. Został zauważony w Ameryce w 1893 podczas zawodów World Columbian Exposition w Chicago. Inteligencja, naturalny urok w połączeniu z jego zdumiewającą sylwetką i siłą uczyniły go gwiazdą. Kobiety rzeczywiście płaciły mu pieniądze za przywilej dotknięcia jego mięśni. Bardzo dużo pisał o zdrowiu, fitness i kulturystyce. Oferował wysyłkowy kurs, jak osiągnąć zdrowie i kondycję. W końcu otworzył klub fitness w Londynie, który stał w opozycji do wilgotnych, ciemnych i spocony siłowni. Dzięki swojej osobowości i innowacji, pokazywał ćwiczenia adresowane do szerszej publiczności.

2. Charles Atlas (1892 – 1972) urodził się Angelo Siciliano w 1892 roku w Acri, Kalabria, południowe Włochy. W 1905 roku, jego rodzice Charles Atlaswyemigrowali do Ameryki. Kilka lat później, Angelo Siciliano zmienił swoje imię na “Charles”, kiedy wygrał konkurs fotograficzny w magazynie prowadzonym przez twórcę “Kultury Fizycznej”, Bernarr MacFadden. Młody Charles inspirowany do poprawy swojej sylwetki przez greckie posągi jakie ujrzał w Galerii Sztuki w Brooklyn. Jego pierwsze próby poprawy sprawności fizycznej były ze sztangą wykonaną z kija i kamieni. Jego obserwacja zwierząt w ZOO, doprowadziła do szeregu ćwiczeń fitness. Odkrycie swoje nazwał dynamicznym napięciem i wszedł na rynek ze swoim programem adresowanym do tysięcy chłopców i mężczyzn. Wzorował się na greckich posągach, szczególnie Atlasa. Ćwiczył do swoich ostatnich chwil. Jego kurs był inspiracją dla ponad trzech milionów mężczyzn i chłopców.

3. Bob Hoffman (1898 – 1985). Jest uważany przez wielu za “Ojciec Świata Ciężarów” i był założycielem York Fitness. Sportowiec, dietetyk, sztangista, treBob Hoffmanner i filantrop. Jego wizja, poczucie celu i osobista wiara w zalety ćwiczeń fizycznych doprowadziły do stworzenia York Sztanga. Spółka, która została dawno uznana jako lider w produkcji sprzętu ciężarów i która nadal istnieje. Jego osobista odwaga i gotowość do stawiania czoła przeciwnościom dały silne fundamenty wielu sportowcom. W czasie I wojny światowej uzyskał trzy ordery Croix de Guerres ( Krzyż Wojenny ) z dwoma palmami, srebrną gwiazdę z Francji. W Belgii Order Leopolda Belgii a także włoski Krzyża Wojenny nadany przez Włochy i Purpurowe Serce przez Amerykę.

4. Jack LaLanne ( 1914 – do dziś) Francois Henri LaLanne. Lepiej znany amerykańskiej publiczności

Jack LaLanne

jako Jack, miał bardzo popularne programy telewizyjne w 1950 roku. Co ciekawe, jego występy prawdopodobnie widziało więcej kobiet niż mężczyzn, a on sam promował hasło kobiety mogą być “fi “. Jest nadal aktywny w fitness. Sprzedaje szeroką gamę produktów odżywczych i ćwiczeń fitness.

5. Joe Weider ( 1922 – 2013) Joe Weider jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziedzinie kulturystyki aż do dziś. Joe WeiderBył synem emigrantów żydowskich, pochodzących z Polski. Uznawany nie tylko jako siła napędowa w dziedzinie budowy ciała i sprawności fizycznej. Pomógł w przygotowaniu kariery niezliczonych ilości kulturystów. Jednym z nich był młody austriacki kulturysta Arnold Joe_WeiderSchwarzenegger, który również włożył ogrom pracy w rozpowszechnienie kulturystyki na świecie. Joe Weider zaczął swoją karierę biznesową budując swoje pierwsze sztangi z kół samochodów i ich osi. W wieku lat 17, ze stawką 7 dolarów (słownie siedmiu), zaczął karierę wydawniczą, publikując pierwszy numer “Swoje ciała” w 1939 roku. W 1968 roku zmienił nazwę magazynu dla Muscle Builder a w 1982 r. zmienił go ponownie, tym razem na Muscle & Fitness. Wraz z bratem i partnerem biznesowym, Ben-em Weider , Joe Weider założył Międzynarodową Federację Kulturystów IFBB. Weider oferuje obecnie szeroką gamę książek na temat fitnessu, suplementów diety, kulturystyki, podnoszenia masy ciała i akcesoriów kulturystycznych.

6. Kenneth Cooper ( 1931 – obecnie) lekarz (MD) i były oficer Sił Powietrznych. dr Ken Cooper jest autorem wielu książek, prawdopodobnie najbardziej znana jego książka to Aerobik, która została opublikowana w 1968 roku. Była ona siłą napędową dla osób zainteresowanych fitness.  Dzisiaj dr Cooper jest szefem Cooper Fitness Center Dallas.

7. Richard Simmons ( 1948 – obecnie), nieustannie wesoły guru aerobiku. Szacuje się, że Richard Simmons pomógł zmotywować ludzi na całym świecie, aby ci stracili łącznie ponad 1.500.000 kilogramów. Dokonał tego poprzez połączenie zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych. Simmons wyprodukował kilka programów, takich jak Sweat Disco, Sweatin for Oldies i Klasykę stretching, która wprowadziła jest jego humor. On stworzył instruktażowe produkty i programy, które wahają się od delikatnego rozciągania dla osób starszych po wysoce i intensywne zajęcia aerobiku.

8. Jane Fonda ( 1937 – obecnie) Słynna gwiazda takich filmów jak Barbarella i Coming Home, córka aktora Henry Fonda. Pionierka fitness. jane-fondaPrzez wiele lat była bardziej znana jako aktorka o sexy ciele. Jednakże, począwszy od 1982 roku,  do połowy lat 90-tych, Jane Fonda wydała kilka filmów fitness – z udziałem kobiet – które stały się bardzo popularne na całym świecie. W rzeczywistości, dzisiaj wielu ludzi, zna Jane Fonda bardziej jako  zwolennika fitness, zdrowia, jogi i aerobiku, niż w jako gwiazdy filmowej. Jane Fonda pomogła uświadomić społeczeństwu wartości płynące z uprawiania ćwiczeń fizycznych.

Cóż, to wszystko. Osiem osób, które w jakiś sposób pozytywnie wpłynęło na rozwój sportu, kształtowania sylwetki i rozpowszechniania aktywności fizycznej… Fitness 🙂

Co o nich sądzisz? Napisz w komentarzu poniżej 🙂

 

 

Poprzedni
Następny
Akademia Kocham Fitness | Grupa Mentoringowa Małgorzaty Kłos
%d bloggers like this: