Dlaczego Kobiety mają Ogromny przyrost masy ciała – Ważne Wskazówki

Dlaczego nie mogę usnąć

Dlaczego Kobiety mają Ogromny przyrost masy ciała – Ważne Wskazówki

Badania fizjologiczne sugerują, że ograniczenie snu ma ogromne skutki metaboliczne, które predysponują do przyrostu masy ciała. To jeden z głównych czynników tego problemu, ale jest jeszcze jeden. Spożywanie większej liczby kalorii niż jet to nam potrzebne i oczywiście brak ruchu.

Częstość występowania otyłości wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych wzrosła ponad dwukrotnie, z 15 procent pod koniec lat 70. XX wieku do 31 procent w 2000 roku. Równolegle ze wzrostem masy ciała następowało skrócenie czasu snu. Wraz z presją gospodarstwa domowego z dwiema pensjami i rozwojem całodobowej rozrywki za pośrednictwem telewizji kablowej i Internetu czas przeznaczony na sen skrócił się. Tylko 35 procent dorosłych Amerykanów spało w 1998 roku 8 godzin, a do 2005 roku liczba ta spadła do 26 procent.

W badaniach przekrojowych u dzieci wielokrotnie odkryto związek między ograniczonym snem, a zwiększoną masą ciała. Podobne wyniki zaobserwowano w badaniach przekrojowych dorosłych, sugerując, że osoby, które śpią mniej niż 7 godzin na dobę, są bardziej narażone na otyłość. Jednak badania te nie pozwalają na odróżnienie przyczyny od skutku. Otyłość jest silnym czynnikiem ryzyka chorób, takich jak bezdech senny i zapalenie stawów, które mogą ograniczać zdolność zasypiania. Z drugiej strony, ostatnie badanie ze Szwajcarii wykazało związek między czasem snu a przyszłą wagą.

Jednak możliwość uogólnienia tych wyników jest niejasna, ponieważ w tym badaniu wybrano osoby z wysokim ryzykiem zaburzeń psychicznych. Ponadto dwukierunkowe związki czasowe znalezione w tym badaniu sugerują raczej możliwość wspólnej etiologii krótkiego snu i otyłości, a nie bezpośredni skutek przyczynowy.

Jeśli istnieje związek przyczynowy między brakiem snu a przyrostem masy ciała, może to być szczególnie ważne w przypadku kobiet w średnim wieku. Ograniczony sen, który często wynika z objawów menopauzy, może odgrywać rolę w przybieraniu na wadze często związanym z menopauzą. Ponadto jedzenie nocne jest znacznie częstsze wśród kobiet niż mężczyzn.

MATERIAŁY I METODY

Kobiety uczestniczące w Nurses 'Health Study, które odpowiedziały na pytanie dotyczące czasu snu w 1986 roku i były wówczas wolne od chorób układu krążenia, raka i cukrzycy, stanowiły populację badaną do tej pracy. Ze względu na dane sugerujące, że wpływ zmniejszonego snu zanika wraz z wiekiem, dane uczestników zostały ocenzurowane, gdy osiągnęli 65 lat. Kohorta Nurses 'Health Study powstała w 1976 r., Kiedy 121,700 zamężnych zarejestrowanych kobiet w wieku 30–55 lat wypełniło kwestionariusz dotyczący ich historii medycznej i stylu życia.  Co 2 lata wysyłane są kwestionariusze uzupełniające w celu aktualizacji informacji o potencjalnych czynnikach ryzyka i identyfikacji nowo zdiagnozowanych chorób.

Miary wagi

W każdym dwuletnim kwestionariuszu pytano uczestników o ich aktualną wagę do najbliższego kilograma. Jako miary wyników tych analiz wykorzystano dane z ośmiu kolejnych kwestionariuszy obejmujących 16 lat. Najnowszy kwestionariusz pochodzi z czerwca 2002 r. Wcześniej wykazano, że waga własna w tej kohorcie jest ściśle skorelowana (r = 0,96; średnia różnica: 1,5 kg) ze zmierzoną wagą. Wzrost uzyskany z kwestionariusza wyjściowego w 1976 r. Wykorzystano do przeliczenia masy ciała na wskaźnik masy ciała. Bezwzględną zmianę wagi (kg) w czasie oceniono jako wynik ciągły. Oceniano również dwa odrębne wyniki jako miary przyrostu masy ciała: rozwój klinicznej otyłości (wskaźnik masy ciała:> 30 kg / m2) i przyrost masy ciała o 15 kg lub więcej. W analizach uwzględniających wskaźnik masy ciała, wyjściowy wskaźnik masy ciała podzielono na decyl.

Wzrost wagi

Stwierdzono wyraźny przekrojowy związek między czasem trwania snu a masą ciała. Po dostosowaniu wieku osoby śpiące 5 godzin lub mniej ważyły średnio 2,47 kg (95% przedział ufności (CI): 1,97; 2,98) więcej niż osoby śpiące 7 godzin, a osoby śpiące 6 godzin miały 1,24 kg (95% CI : 0,99, 1,29) cięższy. Widoczna była nie tylko różnica w początkowej masie ciała, ale także waga wzrastała szybciej u osób najmniej śpiących.

Spimy mniej to tyjemy

Spanie przez 5 godzin lub krócej doprowadziło do wzrostu masy ciała o około 10 kg w ciągu 16 lat w porównaniu ze snem 7-8 godzin. Chociaż wzrost ten może wydawać się niewielki, nawet niewielki przyrost masy ciała może mieć istotne skutki zdrowotne. W porównaniu do utrzymania stabilnej wagi, 5-kilogramowy przyrost masy ciała prawie podwaja ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ponadto zwykły czas snu krótszy niż 7 godzin wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka znacznego (≥15 kg) przyrostu masy ciała i otyłości.

Lekarze na nocnych dyżurach popełniają więcej wypadków przy operacjach. Jesteśmy jedynymi sakami, którzy zaburzają swój sen. Za dużo pracujemy, gdyż rynek pracy tego wymaga. Gonimy za wsrzytkim jak szczury, bo chcemy więcej i więcej, a to powoduje róże problemy zrowotne. Jedząc częściej wprowadzamy ciało w wieczne czuwanie czy w nocy czy w dzień. Noc jest od sapania, wtedy organizm regeneruje się.

Im więcej jemy, tym mniej śpimy.

To samo jest z siedzącym trybem życia, gdzie organizm sobie nie radzi. Czy aktywność je wyreguluje? Oczywiście…jest to trening areobowy. Mięśnie potrzebują więcej tlenu, dlatego, że zachodzi w nich oddychanie tlenowe, którego skutkiem jest wyprodukowanie ATP. ATP to uniwersalny nośnik energii, który zostaje wykorzystany przez mięsień w celach energetycznych.

Kiedy zachodzi niedobór tlenu, ATP wciąż jest potrzebne więc zachodzi oddychanie beztlenowe, mniej wydajne, jednakże zapewnia produkcję ATP. Produktem ubocznym takiego oddychania jest kwas mlekowy, który odkłada sie w mięśniach, dlatego po długotrwałym wysiłku bolą nas mięśnie, ale o tym już w kolejnym artykule napiszę. Optymalny trening to taki, który jest wykonywany popołudniem z optymalnym czasem i szybkością aby przespać całą noc.

Jak sen może wpływać na wagę ciała? Funkcje podwzgórzowo-przysadkowe, w tym te, które wpływają na odżywianie, równowagę energetyczną i metabolizm, są silnie związane z rytmem dobowym i są silnie zintegrowane z procesami regulacji snu. Zakłócenie zegara dobowego może mieć istotne skutki metaboliczne. Eliminacja genu Clock, integralnego składnika zegara dobowego, w modelach myszy prowadzi do otyłości i dysfunkcji metabolicznych. Neurony w podwzgórzu wytwarzające oreksynę biorą udział w regulacji zarówno karmienia, jak i czuwania, a aberracje w szlakach, w których pośredniczy oreksyna, mogą stanowić jeden związek między snem a otyłością. Eksperymenty na szczupłych ludziach wykazały, że krótkotrwałe ograniczenie snu ma istotny wpływ na kortyzol, tolerancję glukozy i wydzielanie hormonu wzrostu.

Badania kliknij tutaj.

Dla mnie osobiście i z doświadczenia mogę powiedzieć, że im mniej spisz tym bardziej jesteś zmęczona, a to zle wpływa na cały twój dzień. Z wiekiem potrzebujemy tego snu bardzo mało, ale możemy bardziej zmęczyć się na ćwiczeniach, mieć więcej ruchu wtedy organizm jest zmęczony i dłużej śpi. O takich treningach indywidualnych możesz pomyśleć ćwicząc z trenerem osobistym.

Oczywiście trener osobisty nie jest za darmo i trzeba za 1 h zapłacić lub za cały pakiet.

Ja proponuję Ci moją promocję 10 zajęć za 500 zł dla kobiet po 40 rokiem życia. Jak już dobrze wiesz i obserwujesz moje treningi LIVE na Kocham Fitness pracujemy przy kamerce Skype, gdzie nie musisz wychodzisz z domu, a też możesz poćwiczyć. Jest motywacja i ćwiczymy razem przed kamerką. 

Jeśli jesteś zdecydowana to zapraszam cie na wspólny trening i zobaczysz jak można spalić boczki i ujędrnić ciało w każdym wieku. Ćwiczenia są dobrane indywidualnie pod każdy rodzaj kontuzji.

Kliknij tutaj po taki pakiet. Liczba miejsc jest ograniczona. Wpisz W TYTULE Promocja treningi on-line.

Pamiętaj, że cały dzień wpływa na jakość snu nie tylko trening czy dieta. Duży wpływ ma też stres czy mała drzemka w ciągu dnia. Tutaj znajdziesz o tym artykuł.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk