Dieta węglowodanowa

Dieta węglowodanowa

Aktywność fizyczna

Nie ulega wątpliwości, że węglowodany mogą poprawiać wyniki osiągane przez sportowców. Węglowodany są głównym źródłem energii dla pracujących mięśni. Spożywając duże ilości węglowodanów przed, podczas i po intensywnym wysiłku można zapobiec wyczerpaniu zapasów glikogenu w organizmie. A zapasy te przyczyniają się do lepszej i dłuższej tolerancji intensywnego wysiłku
Dobrze znane jest znaczenie odpowiedniej aktywności fizycznej dla utrzymania dobrego stanu zdrowia w ogólnej populacji. Nie ma wątpliwości, że wiele osób mogłoby skorzystać na zwiększeniu aktywności fizycznej, ponieważ ułatwia ona właściwą kontrolę masy ciała. Zmniejsza również ryzyko takich chorób jak choroba niedokrwienna serca i cukrzyca . Dla osób stosujących aktywny tryb życia zaleca się stosowanie zróżnicowanego sposobu żywienia z wysoką zawartością węglowodanów.dieta

Zalecenia dotyczące spożycia węglowodanów.

Węglowodany pod każdą postacią są dobre dla twego zdrowia. Ułatwiają one kontrolę masy ciała, zwłaszcza, jeśli ich wysokiemu spożyciu towarzyszy odpowiedni wysiłek fizyczny, sprzyjają prawidłowej pracy jelit, są ważnym źródłem energii dla mózgu i mięśni. Nie wykazano, aby węglowodany (zarówno cukry proste jak i węglowodany złożone) miały istotne znaczenie w powstawaniu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, a znaczenie cukrów prostych w rozwoju próchnicy zębów jest obecnie drugorzędne pod warunkiem stosowania fluorkowania zębów i prawidłowej higieny jamy ustnej.
• Spożycie węglowodanów jest związane z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Węglowodany to nie tylko źródło energii.
• Prawidłowy sposób żywienia powinien dostarczać co najmniej 55% energii z węglowodanów u wszystkich osób powyżej drugiego roku życia.
• Należy spożywać różnorodne produkty zawierające węglowodany, aby zapewnić odpowiednią podaż ważnych składników odżywczych i błonnika pokarmowego.

Znaczenie węglowodanów.

Dieta węglowodanowa – Węglowodany występują pod postacią cukrów prostych, olisacharydów, skrobi i błonnika pokarmowego i są jednym z trzech makroskładników zaopatrujących organizm w energię (pozostałe główne składniki odżywcze to białka i tłuszcze). Uważa się, że co najmniej 55% dostarczanej z pożywienia energii powinno pochodzić z węglowodanów.
Bardzo ważne jest utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy energią przyjmowaną i wydatkowaną. W tym kontekście wyniki badań naukowych wskazują, że:
• Sposób żywienia zawierający właściwą ilość węglowodanów może chronić przed gromadzeniem się w organizmie tłuszczu.
• Skrobia i cukry proste dostarczają łatwo dostępnej energii, która może być wykorzystywana podczas wysiłku fizycznego
• Błonnik pokarmowy, należący do grupy węglowodanów, sprzyja utrzymaniu prawidłowej pracy jelit.
Niezależnie od bezpośrednich korzyści, jakie przynoszą węglowodany dla organizmu, są one składnikiem wielu produktów spożywczych ważnych dla zdrowia, które w swoim składzie zawierają inne ważne składniki. Dlatego zaleca się, aby spożywane przez nas węglowodany pochodziły z różnych źródeł.
Ważne jest również pamiętanie o tym, że węglowodany wpływają na smak, teksturę i wygląd produktów spożywczych i w ten sposób sprzyjają większemu urozmaiceniu pożywienia i przyczyniają się do odczuwania przyjemności z jego spożywania.

 

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)


Email :
Imię :

 

 ZAPRASZAM NA FANTASTYCZNY TRENING CAŁEGO  CIAŁA.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk