90% ludzi zmarło mając tą CHOROBĘ – Nie czekaj i działaj

90% ludzi zmarło mając tą CHOROBĘ – Nie czekaj i działaj. Uchyłkowatość jelita grubego to obecność uchyłków w jelicie, które są przypominającymi kieszonki uwypukleniami (przepuklinami) błony śluzowej i podśluzowej przez błonę mięśniową jelita, w miejscach zmniejszonej oporności mięśniówki. Najczęściej występują w esicy, gdzie ciśnienie w świetle jelita jest największe. Choroba uchyłkowa jelita grubego, czyli objawowa postać uchyłkowatości, jest jedną z najczęstszych chorób występujących w populacjach krajów Europy Zachodniej i USA.

Zacznij korzystać z mojej współpracy, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Pracuj z ekspertką –  Kliknij Tutaj.

Prawdopodobnie jest to związane ze stylem życia, otyłością i brakiem ruchu. Chociaż uchyłki często nie dają objawów, ich obecność wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak zapalenie, krwawienie z uchyłka czy zapalenie okrężnicy związane z obecnością uchyłków. Objawowa choroba uchyłkowa może mieć różny obraz kliniczny: może przebiegać łagodnie, skąpoobjawowo, podobnie jak zespół jelita nadwrażliwego lub mogą towarzyszyć jej ciężkie ataki zapalenia uchyłków powikłanych ropniem lub perforacją.

Dobrą wiadomością jest to, że może istnieć sposób zapobiegania tej chorobie. Choroba uchyłkowa jest najczęstszym zaburzeniem jelitowym, dotykającym do 70% ludzi przed 60 rokiem życia. Jeśli jednak jest to powszechne, to jest to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Nie, to nowa choroba. W 1907 r. Odnotowano 25 przypadków w literaturze medycznej. Nie dotyczy 25% osób, ale 25 przypadków. Choroba uchyłkowa jest trudna do pominięcia podczas autopsji. Sto lat temu, w 1916 roku, nie zasługiwała nawet na wzmiankę w podręcznikach medycznych i chirurgicznych. Tajemnica nie została rozwiązana do 1971 roku.

Jak choroba prawie nieznana stała się najczęstszym schorzeniem okrężnicy w świecie zachodnim w ciągu jednego życia? Chirurdzy Painter i Burkitt sugerowali, że uchyłkowatość była chorobą z niedoborem – to jest chorobą spowodowaną niedoborem błonnika. Pod koniec XIX wieku wprowadzono młynek walcowy, który dalej usuwa włókno z ziarna i zaczęliśmy napełniać się innymi pokarmami z niedoborem błonnika, takimi jak mięso i cukier. Kilka dziesięcioleci tego i uchyłkowatości szerzyło się.

Stosowanie diety bogatobłonnikowej zapobiega nawrotom zapalenia uchyłków u około 70% pacjentów. Jednak około 25% chorych ma przynajmniej dwa epizody zapalenia w życiu. Z obserwacji wynika, że kolejne epizody ostrego ZUJG mają cięższy przebieg i znacznie trudniej jest obarczone istotną śmiertelnością, sięgającą 35%, i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.

Leczenie zachowawcze

Postać bezobjawowa nie wymaga leczenia. Można zalecić zwiększenie ilości błonnika w diecie, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i alkoholu, redukcję masy ciała i zwiększenie wysiłku fizycznego, chociaż nie ma wystarczających dowodów na skuteczność tych zabiegów. Ruch jest dobry na wszystko, ale musi być systematyczność i pod okiem trenera.

Niepowikłana choroba uchyłkowa wymaga postępowania przeciwbólowego, leczenia zakażeń, prewencji nawrotów i ograniczenia powikłań. W łagodniejszych postaciach wystarcza dieta lekkostrawna i wysokobłonnikowa. Antybiotyki pomagają ograniczyć zakażenie i rozrost bakteryjny.

Pamiętaj jakiekolwiek problemy związane z jelitami, ważna jest konsultacja lekarska przed jakimkolwiek wprowadzeniem diety. To ważne.

Pamiętaj, że pomagam kobietom w osiągnięciu ich celów ciała z łatwością i efektywnością, pomagając wybrać odpowiednie plany posiłków i skuteczne treningi.

Zacznij korzystać z mojej współpracy, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Pracuj z ekspertką –  Kliknij Tutaj.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk