6 Pytań do Ginekologa – Menstruacja i jej Problemy

nieregularna miesiączka

6 Pytań do Ginekologa – Menstruacja i jej Problemy. Tuż przed naszym okresem zaczynamy patrzeć na kalendarz i martwić się, czy nasz okres będzie w porządku i na czas, a krwawienie w połowie cyklu może wywołać panikę.

Rozumiem was kochane bardzo dobrze i wiem jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie. Dlatego jestem gotowa odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące okresów.

6. Czy powinnam się martwić, jeśli mój „harmonogram okresu” nie zawsze jest na czas

Nie. Każda kobieta jest inna. Cykl może trwać od 21 do 30 dni. Również kobieta może zauważyć zmiany w swoim harmonogramie: w tym miesiącu okres pojawia się wcześniej, w przyszłym nadchodzi później. To samo dotyczy długości okresów. Ogólnie okresy dla większości kobiet trwają od około 4 do 7 dni, zaczynając od plamienia światła, potem przepływ staje się cięższy, a następnie stopniowo lżejszy.

5. Jak odróżnić okres od zwykłego plamienia?

Po pierwsze, krew jest ciemnoczerwona i zawiera cząsteczki błon śluzowych wyściełających jamę macicy (endometrium). Plamienie odnosi się do bardzo jasnobrązowego wyładowania, które występuje między miesiączkami. Z reguły wyładowanie to nie jest niebezpieczne.

Lekarze nie traktują wyładowań świetlnych, które występują podczas owulacji, jako problemu patologicznego. Dzieje się tak z powodu spadku estrogenu, który jest żeńskim hormonem płciowym. Nawiasem mówiąc, niektóre kobiety mogą odczuwać owulację i odczuwają ból w podbrzuszu kilka dni przed lub po owulacji.

4. Kiedy zaleca się wizytę u lekarza, jeśli chodzi o krwawienie między miesiączkami

Wszystkie nieregularne krwawienia mogą wskazywać, że coś jest nie tak. Bardzo ważne jest, aby kobiety zwracały uwagę na wydzielinę po owulacji podczas fazy lutealnej. Pojawia się żółte ciało, tymczasowa struktura hormonalna i zaczyna wytwarzać progesteron.

Hormon ten przywraca endometrium i umożliwia ciążę kobietom. Jeśli poziom progesteronu jest niski, może wystąpić nieregularne krwawienie. Udaj się do lekarza, gdy wystąpi krwawienie spowodowane niewłaściwą dawką antykoncepcyjną lub jeśli odczuwasz ból w dolnej części brzucha, któremu towarzyszy gorączka.

Hormonalna niewydolność może również powodować nagłe krwawienie. Udaj się do lekarza, jeśli nie weźmiesz środków antykoncepcyjnych, ale wyładowanie międzymiesiączkowe nadal występuje w tych samych dniach cyklu. W większości przypadków głównym powodem jest niedobór estrogenu.

3. Jaki jest związek między pigułkami antykoncepcyjnymi a fałszywym okresem?

Wiele osób uważa, że kiedy przestaniesz przyjmować kontrolę urodzeń, podczas 7-dniowej przerwy otrzymasz normalny okres. W rzeczywistości jest to tak zwane krwawienie z odstawienia lub fałszywy okres. Jest krótszy niż zwykły okres, mniej bolesny, a krwawienie nie jest tak ciężkie. Regularny okres może nastąpić tylko wtedy, gdy kobieta rzuci kontrolę nad urodzeniem. Przywrócenie normalnego cyklu miesiączkowego trwa od 6 do 12 miesięcy.

2. Czy krwawienie może wskazywać, że jesteś w ciąży

Tak. Krwawienie z implantacji może wystąpić kilka dni po zapłodnieniu, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy i nieznacznie uszkadza naczynia. Nawiasem mówiąc, kwota może być naprawdę niewielka – tylko kilka kropli. Dlatego proces zwykle pozostaje niezauważony.

Funkcje, które mogą odróżnić regularny okres od krwawienia z implantacji:

kolor krwi jest jasnoczerwony (krew menstruacyjna jest ciemniejsza);
krwawienie trwa nie dłużej niż 2 dni i nie staje się cięższe w środku;
proces nie jest bolesny.

1. Co robisz, jeśli wystąpi krwawienie kontaktowe?

Jak zapewne wiesz po nazwie, krwawienie to występuje podczas kontaktów, takich jak stosunek seksualny lub badanie fizykalne. W tym przypadku krew jest jaskrawoczerwona. Jeśli obrażenia nie są poważne, krwawienie kontaktowe nie potrwa długo. Ale jeśli to się nie skończy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Badanie jest również konieczne, jeśli krwawienie kontaktowe występuje regularnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny? Jakie inne porady możesz udostępnić?

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk